Menu

Hakkımda

Merhaba…

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, eğitimine Marmara Üniversitesi’nde devam ederek; farklı birçok alanın renkleriyle tanışmasına olanak sağlayan İletişim Fakültesi Halka İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Aileden gelen merakla da yönetim alanında uzmanlaşmak üzere San Francisco State University’de MBA yaptı.

Amerika’ya giderken aslında amacı sadece yüksek lisans yapmak değil, genç yaşına rağmen konfor alanından çıkmak ve başka bir ülkede kendi başına var olabilmekti. Hayatı boyunca içinde hep var olan “Bunun ötesinde bir şey olmalı…” hissi, onu nihayet böyle bir yolculuğa itmişti. Altı yılını geçirdiği Amerika’dan döndükten sonra çeşitli şirketlerde çalıştı.

Yaşadığı deneyimlerin ardından var oluşu üzerine içinde büyük bir merak uyanan Serra Sağra, 2009 yılında yoga ve meditasyona yöneldi ve yolu Çetin Çetintaş ile buluştu. Hayatını pratiğe dönüştürme süreci, Çetin Çetintaş’la kurduğu usta çırak ilişkisi üzerinden yol aldı ve bir yogi olarak brahmaçarya yaşama geçti. 

İtalya’da Çetin Çetintaş’tan aldığı 500 saatlik Uluslararası Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni, Hindistan’da Panmana Ashram’da yaşadığı süreç takip etti ve orada da Yoga Eğitmenlik Eğitimi aldı. Uzakdoğu’da çeşitli inzivalara katıldıktan sonra, son olarak 2016 yılında Myanmar’da Pa-auk Forest Monastery’de yaklaşık 3 ay süren Vassa, yani derin meditasyon inzivasına katıldı. 

Yoganın temel metinlerine ilk kaynağından ulaşmak amaçlı başladığı Sanskritçe öğrenme sürecini; Hindistan’da katıldığı eğitimle derinleştiren ve sonrasında Sanskrit Yazıtlar üzerinde çalışmaya başlayan Serra Sağra, şu an dört dil bilmektedir. 

2016 yılından bu yana YogaKioo Institute Avrupa Sorumlusu olarak, öğretinin sunduğu zamansız bilgilerin daha çok kişiye ulaşması için aracı olmakta ve İstanbul, Adana, İzmir, Antalya ve KKTC’de konuşlanan 8 şubesi ile Türkiye’nin en büyük yoga okulu olan YogaKioo Institute Turkiye’nin, Dünya’nın birçok yerinden gelen yogilere ev olması için çalışmaktadır. 

YogaKioo Yayıncılık bünyesinde, Çetin Çetintaş ile kurdukları; Türkiye’nin ve KKTC’nin tek basılı yoga dergisi olan YogaKioo Dergi’nin yayın danışmanlığını yapan Serra Sağra, Youtube, Instagram gibi birçok farklı platformda paylaştığı yoga içerikleri ile yoga bilgisinin mümkün olduğunca çok insana ulaşmasını sağlamaktadır. 

Yoga öğretisinin dayandığı Yoga Sutralar’ın yazarı Patanjali üzerine yazdığı ve Ocak 2021’de Destek Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı “Patanjali & Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak” ile; insanı özgürlüğüne kavuşturacak bu bilgilerin, kendi özünün peşinde olan insanlarla buluşması için bir kaynak daha yarattı.

2018 yılından beri yoğun bir şekilde Mahabharata Destanı üzerinde çalışmaktadır. Eğitimlerini de verdiği bu zamansız ve muazzam eserin daha fazla insana ulaşması ve destanın içerdiği bilgilerin daha anlaşılır yalın bir dille aktarılması adına “Mahabharata Ateş”i okuruyla buluşturmuştur.

Bugüne dek birçok farklı ülkede Yoga Felsefesi üzerine eğitimler veren Serra Sağra, bu alandaki faaliyetlerine her yıl yenilerini eklemekte ve binlerce yıldır var olan bilginin günümüz insanında yer bulması için bir usta olarak aracı olmakta ve kendini bulma yolculuğunda olan kişilerle deneyimlerini paylaşarak yollarına ışık tutmaya çalışmaktadır.