Menu

Mahabharata Eğitimi Şubat-Mayıs 2020

Büyük Bharata Hanedanının büyük destanı anlamına gelen “Mahabharata” eski Hindistan’ın 2 destansı şiirinden biridir ve bilinen en uzun destansı şiirdir. Yazarı Vyasa’dır. Kökeninin M.Ö 800’lü yıllara dayandığı düşünülen Mahabharata, 100000’in üzerinde beyitten oluşur. Toplamda 1,8 milyon kelimedir.

Her ne kadar iki aile arasında geçen bir savaşı anlatıyor gibi gözükse de, bütün bu anlatım esnasında kişiye yaradılışı, sonsuzu, bilgeliği, dharmayı, erdemi ve daha bir çok konuyu anlatır. İnsanın kendini bulması için, kendini görebilmesi için bir çok yol gösterir.

Mahabharata’yı okuyan o ve daha önceki dönemlere ait bir çok bilgiye ulaşır. Yoga Felsefesi’nde geçen bir çok karakter ve hikayeler burada yer alır. Çok kıymetli bilgeler içeren Bhagavad Gita da aslında Mahabharata’nın bölümlerinden biridir.

Mahabharata gerçekten de sihirli bir dünya…18 kitaptan oluşuyor. Okuması kolay değil; bulunan çevirileri 19.yy İngilizcesi ile yazılmış. Fakat öyle sihirli bir dünya ki bir kere içine girdin mi eski bir dostu özler gibi geri dönüp sayfalarında artık yakınlık duyduğun kahramanların hikayelerinde kaybolmak istiyorsun. Ya da içinde bir yerlerde saklı duran bilgilerin peşinde koşmaya devam ediyorsun.

Verdiğim bilgilerden de anlayacağınız üzere bu kadar uzun bir yazıtı anlamak belli bir zaman gerektiriyor. Bu eğitimin amacı, genel hatları ile Mahabharata’yı tanıtmak ve 18 kitaptan önemli kısımları paylaşmak. Ki o sihirli dünyayı duyanlar, o harika kahramanları tanıyanlar çoğalsın. Ve 2020 yılında, yazıldıktan binlerce yıl sonra, Mahabharata ve içerdiği bilgi, bir de bizimle tekrar hayata gelsin.

Eğitim Tarihleri:

8-9 Şubat/22-23 Şubat
14-15 Mart/28-29 Mart
4-5 Nisan/11-12 Nisan
2-3 Mayıs/16-17 Mayıs/30-31 Mayıs

Saat: 10:00-18:00

Eğitim Ücreti: 1500TL+Kdv

Bilgi ve Kayıt İçin: kayit@yogakiooturkiye.com

*Kontenjan sınırlı sayıdadır.

*YogaKioo Institute programda değişiklik yapma hakkına sahiptir. 

 

No Comments

    Leave a Reply