Menu

Svapna Yoga Bilinçli Uyku ve Rüya Programı 1. Modül 4-5 Kasım YogaKioo Maslak ve Online

Svapna Sanskrit Dili’nde rüya ve uyku ile ilişkilendirilen bir terimdir. Hem rüyayı hem de rüyanın içeriğinin fiziksel dünya ile olan bağını içerir. Yoga felsefesinde rüyalar geçerli bir bilgi biçimi ve daha geniş anlamdaki gerçekliğin bir ifadesidir.

İnsanın tekamül yolculuğu hiç durmadan devam eder. Her sabah gözünü açar ve kendini fiziksel dünyadaki deneyimlerin içinde bulur. Uykuda gördükleri ona göre kısa süre için izlediği ve geride kalmış bir film gibidir. Halbuki fiziksel dünya nasıl insanın yaşadığı deneyimler neticesinde kendisini gördüğü, karmalarını çözdüğü bir yerse aynı şekilde rüyalar alemi de karmik döngünün devam ettiği bir yerdir. Yani insan kendine kavuşmak için farkında olmasa da gece gündüz çalışır. 

İnsanın hayattaki amacı nasıl farkındalığını yükselterek yaşadığı deneyimin içinden alması gerekeni alabilmekse aynı şekilde rüya deneyiminin içinden geçerken de bu farkındalıkla geçmesi mümkündür. İnsana rüyalar gelişigüzel yaşanan deneyimler gibi gelse de, her rüyanın bir anlamı vardır. İngilizce bilmeyen birinin İngilizce anlatılan bir şeyi anlayamaması gibi, insan da rüya dilini bilmediği için rüya deneyiminin ne ifade ettiğini idrak edemez.

Rüya hali olan svapna, nasıl yaşadığımıza ve sonsuzun içindeki yerimizi nasıl algıladığımıza dair büyük bir iç görü sunar ve sıradan bilinci genişletir. Rüya aleminde bahsettiğim bu farkındalığın ortaya çıkması aşama aşama ve pratikler neticesinde gerçekleşir. Bu nedenle bu program 1. Bilinçli Uyku ve 2. Rüya olmak üzere iki modül olarak düzenlenmiştir. İlk modülde verilen bilgilerle kişi en az 3 ay devamlı pratik yaptıktan sonda ikinci modülü alabilir. Programın ikinci modülünde rüyalardaki semboller üzerine konuşacak olsak da bu bir rüya tabirleri programı değildir. Kişi rüyanın dilini ancak bu pratikleri devam ettirerek algılayabilir. Bu program hayatımızın aslında üçte birini geçirdiğimiz bir alanda tesadüfen var olarak bize ne söylendiğini anlamadan hayata devam etmek yerine, yolculuğumuzu bulunduğumuz her alemde farkındalıkla sürdürebilmek içindir. Yukarıda da belirttiğim gibi insan iki alemde de karmalarını çözmeye devam eder. Hiçbir şeyin birbirinden ayrı olmadığı bu sistemde, gerçek olmadığını düşündüğümüz rüya aleminin bize nasıl hizmet ettiğini anlamak, dünya ve rüya alemleri arasındaki bağlantıyı ve deneyimdeki devamlılığı görmek, insana tahmin edilemez kapılar açar.

*Programa herkes katılabilir. Ancak program içinde asana pratiği yapılacağından, en azından yoga başlangıç seviyesinde olmak bu çalışmada kolaylık sağlayacaktır. 

*Şu an açılacak olan modül ilk modüldür. İlk modül alındıktan sonra açılacak 2. modül konuları fikir vermesi açısından aşağıdadır. İlk modülü tamamlamayan 2. modüle katılamaz.

*Kayıt ve bilgi için [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

* Program online olarak katılmak için yine [email protected]‘a mail atarak bilgi alabilirsiniz.

**DERSLER 3 HAFTA KAYITLI KALACAK VE DAHA SONRA SİLİNECEKTİR. PRATİKLERİN KAYITLARI İSE AYRI BİR LİNK OLARAK GÖNDERİLECEK VE KATILAN ÖĞRENCİDE KALACAKTIR.

Svapna Programı:

4 Kasım Cumartesi:

10:00-13:30 Ders (Dersler arasında kısa molalar verilecektir)

13:30-15:00 Öğle Arası

15:00-18:00 Dersler

5 Kasım Pazar:

10:00-14:00 (Dersler arasında kısa molalar verilecektir)

*Dersler hem teorik hem pratik derslerdir.

1. MODÜL: BİLİNÇLİ UYKU

Program İçeriği:

Rüyalar ve rüyada alınan bilginin niteliği. 

Öğretilerde ve yazıtlarda rüya

Bilincin 4 aşaması 

Karma Nedir? Dharma nedir?

Dünya Alemi – Rüya alemi

Modifikasyonlar ve zihnin çalışma prensibi

Bilinçli uyumak

Bilinçli uyumak için modifikasyon oluşuturmak

Bilinçli uyanmak

Rüya günlüğü tutmak (Duygular)

Gün içinde rüya ve fiziksel alem arasındaki bağı yakalamak için duyguların kullanımı

Kertenkele arketipi

Kertenkele meditasyonu

Bilinçli uyku ve rüya için asana akışı

2. MODÜL: RÜYALAR


Program İçeriği:

Rüyada karma çözülmesi

Bilinçli seçim yaparak rüya aleminde dharmaya bağlı kalabilmek

Rüya alemi ile dünya alemi arasındaki bağı gözlemleme

Rüyaları günlük yaşamda takip etmek

Rüyalar aracılığıyla günlük yaşamda farkındalıkla kalmak

Rüya ve dünya aleminde eksik kalan ve tamamlanan deneyimler

Rüya günlüğü tutmak (Deneyimler)

Rüyaları okumak için rüyadaki sembollere dikkat etme

Uyku mudrası; bedenin dışına çıkıp bedeni dışarıda izleme

Kertenkele arketipi ile rüya alemine girmek

Farkındalıklı rüya deneyimi için asana akışı

No Comments

    Leave a Reply