Menu

Aşramda Bir Gün

Daha önce çeşitli manastırlarda ve aşramlarda yaşadım. Aşramda yaşamanın ana fikri hayatın tamamen pratik üzerine kurulu olmasıdır. Sabah kalkar güne meditasyonla başlarsın ve gün çeşitli pratiklerle devam eder. Dış dünyadaki etkenlerin bir çoğundan uzak olduğun için kendini görmen daha kolay olur. Ayrıca orada bulunan herkes öyle ya da böyle gerçeğin peşinde olduğu için, aynı niyetteki insanlarla birarada olmak senin yolda kalmak konusunda motive eder.
[br][br]
Pratik yapan yogilerde genelde bir “Uzaklara gidip manastıra kapanmak” fikri vardır. Tabii ki manastırda yaşamanın insanın pratiğine olan katkısı tartışılamaz ama neticede nerede olmaya ihtiyacın varsa kimlerle birarada olmaya ihtiyacın varsa oradasın. Seni besleyecek, büyümeni sağlayacak şey o. O yüzden bir aşramda yaşamıyor olabilirsin ama o pratiği hayatına taşıman imkansız değil.
YogaKioo amacı kadim bilgileri tapınaklarda olduğu gibi öğretmenden öğrenciye aktarma niyeti ile dünyanın çeşitli yerlerindeki yogilerin biraraya gelmeleri ile oluşturulmuş bir birlik. YogaKioo Institute Türkiye’yi oluştururken de amacımız bu niyetle hareket ederek bütün bu bilgileri ve pratikleri paylaşacağımız bir okulu hayata geçirmekti ki ne mutlu bize herşey tam da niyetimiz doğrultusunda gerçekleşti.
[br][br]
YogaKioo Türkiye’deki günlük yaşam aşramdaki bir günden pek de farklı değil. Orada bulunulan her an pratikle dolu dolu geçiyor. Amaç hep senin kendini görmen, kendine gidecek yolda hareket etmen.
YogaKioo’da “Çalışan” adı altında biri yok; her alanda öğrenci-öğretmen ilişkisi mevcut ve herkes elinden gelen neyse onu yapıyor; yani bütün gün devam eden bir karma yoga pratiği sözkonusu. Meditasyon pratiği yapmak isteyen herkes meditasyon odasında pratik yapabiliyor. Gün içinde her saat orada meditasyon ya da farklı pratikler yapan öğrencileri görebilirsiniz.
[br][br]
Biz de YogaKioo Eğitmenleri olarak her gün birlikte pratik yapıyoruz; asana, pranayama ve daha birçok farklı pratik. Biz nasıl enstitüyü evimiz, pratik yaptığımız okulumuz olarak kabul ediyorsak, gelen öğrenciler de (Hayatında ilk defa yoga pratiğine başlayanlar dahi), enstitüyü kendilerine daha çok yakınlaştıkları bir yer olarak benimsiyorlar. Ne mutlu ki kalpler ve niyetler bir olunca enstitüye gelen herkes YogaKioo ailesinin bir parçası oluyor.
[br][br]
Enstitü’de sürekli farklı eğitimler veriliyor; eğitimleri www.yogakiooturkiye.com adresinden takip edebilirsiniz. Bu eğitimlere en iyi örneklerden biri Temel Astroloji Eğitimi. Geldiğinizde etrafta ellerinde haritaları ile hararetli bir şekilde evlerden, gezegenlerden bahsedip ders çalışanları görürseniz, anlayın ki onlar o eğitimden 🙂 Ya da acaba yanlış mı duyuyorum bir yerlerden davul sesi mi geliyor diye düşünüyorsanız, muhtemelen şamanik çalışmalarından birine denk geldiniz. Özellikle hafta sonları YogaKioo çok şenlikli oluyor. Bir stüdyoda asana pratiği yapanlar, diğerinde Tango çalışanlar, birinde Eğitmenlik Eğitimi derken her katta her stüdyoda başka bir deneyim yaşanıyor. Aile dizimi, kranyosakral terapi çalışmaları, bioenerji, reiki ve daha birçok eğitim. Ama amaç hep aynı; bilginin, sevginin yayılması…
[br][br]
Bu farklı eğitimlere ek olarak, enstitüde neredeyse her hafta sonu Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimi devam ediyor. Eğitime katılan öğrencilerle başta da belirttiğim gibi kadim bilgiler paylaşılıyor. Onların enstitüyü bizim gibi evleri, okulları olarak benimsemeleri bizim için çok çok önemli. Onlar da orada bulundukları her an karma yoga pratiği uyguluyorlar.
[br][br]
Yani biz İstanbul’un ortasında, gökdelenlerin arasında, aslında her gün bir aşramda yaşıyoruz. Her gün binlerce yıldır süregelen bilgiler YogaKioo’da tekrar ve tekrar hayat buluyor. Bilginin ışığı parlamaya ve yol göstermeye devam ediyor.

No Comments

    Leave a Reply