Menu

Geleneksel Kathakali Dansı

Kerala’da yapılması gereken şeyler konusunda son olarak Kathakali’den bahsedeceğim. Kathakali klasik Hindistan dramatik dansı. 17 yy’da Kerala’da ortaya çıkmış ve zaman içinde gelişmiş. İnanılmaz makyajlara, kostümlere ve müziğe sahip. Anlatılan hikayeler dini hikayeler. Oyun başlamadan önce size üzerinde o günün hikayesini ve karakterleri anlatan bir kağıt dağıtıyorlar. Her gün başka bir hikaye anlatılıyor.

serrasagra.com kathakaliOyunu izlemeye gittiğinizde ilk 1 saat boyunca makyaj yapmalarını izleyebiliyorsunuz. Makyaj bir saat sürüyor ama o değişimi izlemek o kadar büyüleyici ki farkına bile varmıyorsunuz zamanın. Makyajda doğal renkler kullanıyorlar. Mesela sarı rengi elde etmek için sarı renk taşına hindistan cevizi yağı döküyorlar ve karıştırıyorlar. Gözlerini kırmızı yapmak için bir tohumu alıp 10 dakika boyunca ellerinde ısıtıyorlar ve oyundan 2 dakika önce gözlerinin içine koyuyorlar. serrasagra.com kathakali2 dakika tuttuktan sonra çıkartıyorlar. Karakterin nasıl bir karakter olduğunu makyajdan anlayabiliyorsunuz; mesela yeşil makyajlı bir karakter iyi, sarı makyajlı bir karakter de kadın karakter gibi.

serrasagra.com kathakaliKathakali’de konuşma yok; hikaye mudra denilen el hareketleri, rasa denilen yüz ifadeleri ve vücut hareketleriyle anlatılıyor. Makyajlarını bitirdikten sonra, oyun başlamadan önce oyunu anlayabilmemiz için bu hareketleri gösteriyorlar.

Kathakali’de dans, şarkı söyleme, davul çalma eğitimi 6 yıl; makyaj eğitimi de 4 yıl. Dansçılar zamanda göz hareketlerini kontrol edebilmek için ayrıca dersler alıyorlar.

serrasagra.com kathakaliHareketler de açıklandıktan sonra iki kişi gelip sahnenin önünde kocaman bir perde tutuyor ve o sırada dansçılar sahneye makyaj ve kostümleriyle çıkıyorlar. Birden bire o perde inince müzikle birlikte karşınızda bütün o kostümleri ve makyajı görmek gerçekten etkileyici.

[nggallery id=6]

No Comments

    Leave a Reply