Menu

Sagra Yoga Nedir?

Sagra, Sanskrit dilinde tam, bütün anlamına gelir. Verdiğim ders Raja Yoga’nın birçok yönünü içerdiği için, bir kelimenin zaman zaman onlarca anlama geldiği bu dilde “Bütün” anlamına gelen bir kelimenin peşine düşmüşken, gecenin bir vakti karşıma çıkan “Sagra” kelimesi soyadımla olan benzerliği nedeni ile hayatın ne kadar muhteşem bir şekilde aktığını bana göstermiş ve böylelikle Sagra Yoga ortaya çıkmıştır.

Sagra Yoga dersleri içinde bulunulan zamanın, günün hatta anın ihtiyacı neyse ona göre şekil alan derslerdir. Bu nedenle bazen çok yoğun ateş dolu bir asana dersiyle, bazen çok sakin gözükse de çok yoğun prana çalışmalarıyla bazen de bambaşka bir çalışmayla karşılaşsa da insan, her Sagra Yoga dersinde mutlaka aynı şeyle tekrar tekrar karşılaşır: “Kendisiyle”

Bazen kendine bakmak istesen de inemediğin derinliklere iner, bazen de belki bayrak sallayarak hayatının ortasında duran ama bir türlü bakmak istemediğin şeylere bakma cesaretini buluruz birlikte. Her ders başka bir yolculuktan geçeriz hem de birlikten doğan o kuvvetle.

Senenin bu son zamanında, Sagra Yoga’da bitirişlerimiz ve başlangıçlarımız üzerine çalışacağız. Bitmesi gerekenleri bitirebildik mi, bitirdiysek nasıl bitirdik ve nasıl bir başlangıca doğru gidiyoruz bunlara birlikte bakacağız.

Yarım saat sürecek bir satsangla başlayacak bu çalışmada, önce konuyu hayatımız üzerinden gözlemleyip, sonra da yapacağımız asana ve pranayama çalışmaları ile bu bitirişleri ve başlangıçları harekete geçirerek, ruhsal ve fiziksel olarak en hafif halimizle yeni yılı karşılayacağız.

Yılbaşı denince akla hep hediye gelir. Hediyeler hep başkalarına alınmaz. İnsanın en güzel hediyesi kendisini görmesidir. Sen görmek istiyorsan hadi gel birlikte bakalım. Ne dedik; birlikten kuvvet doğar.

No Comments

    Leave a Reply